TYPOLÓGIA LÁN.
JEDNODUCHÉ LANÁ.
Laná sa používajú v jednom prameni a z tohto dôvodu sú vhodné tam, kde nehrozí zvýšené nebezpečenstvo preseknutiu lanA padajúcimi kameňmi. Sú vhodné pre skalky, skaly, kolmé steny, umelé steny a na lezenie veľkých stien (big wall). Jednoduché laná sú väčšinou od priemeru 9 mm a vyššie. So stúpajúcim priemerom stúpa pevnosť lana, počty pádov, ale bohužiaľ aj váha. Preto je potrebné zvoliť si optimálny pomer medzi hrúbkou laná a jeho váhou.
DVOJITÉ LANÁ.
Používajú sa vždy rovnaká laná v páre a majú spoločné istiace postupové body. Výborne sa hodí pre klasické lezecké aktivity v horách a v nestabilnom teréne a všade tam, kde potrebujeme mať istotu, že nám padajúce kamene nezničí lano a ostré hrany skál nepoškodí oplet. Nemusí ísť vždy o lezenie v horách. Nestabilná terén môžeme stretnúť aj v neznámych skalných oblastiach.
POLOVIČNÉ LANÁ.
Ak sú laná použitá v páre (dvojitá), poskytujú iba štandardné bezpečnosť. Technikou polovičného lana, pri ktorej sa "ľavej" a "pravé" lano vedie samostatne cez rôzne istiace body možno bezpečnosť výrazne zvýšiť.
NÁZVOSLOVIE.
• oplet - súbor navzájom sa krížiacich prameňov
• jadro - je buď pletené (z priadze) alebo je tvorené zväzkom stáčaných šnúr (rovnaký počet ľavo a pravotočivých)
• prameň - súbor vlákien (vlákna - niekoľko čiastočne stočených MultiFilm)
• vlákno - súbor filamentov - MultiFilm
• filament - najmenšia časť lana (prechádza neprerušovane celou dĺžkou lana)